Zlot1 2019

Aktualności

Erasmus +

O projekcie

W wrześniu 2012 rozpoczęliśmy realizację dwuletniego projektu Comenius w ramach wielostronnej partnerskiej współpracy szkół, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Projekt, którego tytuł brzmi: „Wpływ turystyki i innej działalności człowieka na środowisko”, realizujemy ze szkołami z Francji (z departamentu zamorskiego Réunion), Grecji, Hiszpanii i Rumunii. Językiem projektu jest język francuski. W pracę nad projektem zaangażowani są przede wszystkim uczniowie z klasy IIb. Główne cele projektu: promowanie współpracy i dialogu między szkołami partnerskimi; poznawanie środowiska każdego regionu; badanie wpływu działalności człowieka na środowisko; promowanie sposobów ochrony środowiska. Wśród celów szczegółowych znalazły się następujące działania: promowanie lokalnej turystyki ekologicznej; doskonalenie kompetencji z j.francuskiego; przygotowywanie prezentacji multimedialnych. W każdym miesiącu czekają nas inne zadania.

Podsumowanie realizacji projektu

Nasza szkoła realizowała europejski projekt Comenius po raz pierwszy. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i dyrekcji. Bardzo dziękujemy wszystkim za współpracę! Obok intensywnej pracy nad organizacją działań i przygotowaniem potrzebnych materiałów, projekt przewidywał także podróże. Pozwalały one na poznawanie życia codziennego, historii, kultury krajów partnerskich- Francji (departamentu Réunion), Hiszpanii, Grecji i Rumunii. My również byliśmy gospodarzami jednego ze spotkań. 

Spotkania z obcokrajowcami stały się okazją do rozwijania umiejętności językowych, szczególnie w zakresie j.francuskiego. Poprzez przygotowywanie prezentacji, spotów, filmów, itp., doskonaliliśmy się również w technologiach informacyjno-komunikacyjnych. 

Mimo, iż projekt dobiega końca, liczymy,że kontakt między naszymi krajami będzie utrzymany.
Liczymy także, że w przyszłości będziemy realizować jeszcze wiele podobnych projektów!

Czerwiec 2014

Realizacja dwuletniego projektu Comenius kończy się z dniem 31 lipca 2014 roku. Przyszedł czas na podsumowania. Z tej okazji przygotowaliśmy na szkolnej tablicy wystawę pt.”Comenius w obiektywie”. Natomiast 17 czerwca odbyła się prezentacja filmów i innych materiałów przygotowanych przez uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie. Na zakończenie tego spotkania uczestnicy rozwiązywali quiz wiedzy o projekcie Comenius. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego.

Maj 2014

W dniach 14-19 maja 2014 r., w Grenadzie, odbyło się spotkanie zamykające realizację projektu Comenius. Polskę reprezentowały prof. Teresa Grygielska, prof. Mirosława Mikołajczyk, prof. Justyna Brzoskowska oraz uczennice z klasy IIb: Paulina Fijał i Patrycja Wojtak.

Grenada to miasto na południu Hiszpanii, w prowincji Andaluzja. Przybyłyśmy tam wieczorem. Na lotnisku oczekiwały rodziny, u których mieszkały uczennice oraz nauczyciele. Następnego dnia wszyscy uczestnicy spotkania, tj. reprezentanci Francji (Réunion), Grecji, Polski, Rumunii oraz oczywiście gospodarze, spotkali się w szkole IES Aricel w Albolote. Przedstawiliśmy tam przygotowane wcześniej materiały oraz podsumowaliśmy prace projektowe. Później zwiedzaliśmy w Grenadzie słynny zespół pałacowy z XIII i XIV wieku w stylu arabskim- Alhambrę. Podziwialiśmy pałac, misternie dekorowane sale oraz piękne ogrody.

Kolejnego dnia młodzież uczestniczyła w lekcjach, m.in. w lekcji j.hiszpańskiego. Przygotowywaliśmy również program na galę zamykającą projekt. Na ten uroczysty wieczór przybyli przedstawiciele władz miasta, dyrekcja szkoły, rodzice, młodzież. Obejrzeliśmy materiał przygotowany przez koordynatorów projektu, przedstawiający realizację projektu w czasie dwuletniej współpracy. Następnie, z krótkim programem artystycznym, na scenie występowali przedstawiciele wszystkich uczestniczących w projekcie krajów. I tak, zobaczyliśmy tańce greckie, hiszpańskie flamenco, tańce afrykańskie i...poloneza. Trzeba przyznać, że nasz polonez wzbudził duże zainteresowanie! Przedstawiliśmy również wcześniej przygotowany film o stereotypach dotyczących naszego kraju. Wieczór zakończył się wspólnym wykonaniem piosenki o tematyce ekologicznej- „Il était un jardin”. Na zakończenie wszyscy podkreślali, że współpraca w ramach projektu układała się bardzo dobrze i że chcielibyśmy ją kontynuować.

Program pobytu przewidywał również wycieczkę do urokliwego miasteczka Nerja, gdzie najpierw zwiedziliśmy imponująca jaskinię z przepięknymi stalaktytami i stalagmitami, później spacerowaliśmy po wąskich, białych uliczkach miasteczka, a na koniec dnia posiedzieliśmy kilka chwil na plaży. Woda nie była zbyt ciepła, ale amatorów kąpieli nie brakowało. Ostatni dzień pobytu spędziliśmy na pikniku przygotowanym przez rodziny hiszpańskie. Smakołyków na stole było mnóstwo: m.in. tortilla, różnego rodzaju tarty, oliwki, ciasta,... Mieliśmy również okazję skorzystać z atrakcji wesołego miasteczka w towarzystwie naszych hiszpańskich gospodarzy.


Następnego dnia o poranku musiałyśmy pożegnać się na lotnisku, jednak z uśmiechem, z myślą o kolejnym spotkaniu. Liczymy, że zawarte znajomości przetrwają jeszcze długo po zakończeniu projektu!

Kwiecień 2014

  • Przygotowujemy materiał video przedstawiający historię realizacji projektu Comenius 2012-2014;
  • Przygotowujemy wystawę zdjęć;
  • Przygotowujemy materiały na ostatnie spotkanie w Hiszpanii.