Zlot1 2019

Aktualności

Erasmus +

Teatr Forum w II LO

Nasza szkoła brała udział w projekcie dofinansowanym w ramach Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego w zakresie edukacji nieformalnej, ze środków Gminy Miasta Gdańska.

Głównym celem projektu było propagowanie twórczej i zaangażowanej społecznie aktywności młodzieży przy użyciu dramy i Teatru Forum. Młodzież z trzech gdańskich liceów (II LO, V LO, Gdańskie Liceum Autonomiczne) przez trzy dni (5-7.11.2018) pracowała nad autorskim spektaklem, który następnie zagrała trzykrotnie dla rówieśników ze swoich szkół (8.11.2018) oraz wystąpiła na Festiwalu Teatru Uciśnionych w Warszawie (1.12.2018).

Proces tworzenia spektaklu bazował na ruchu i improwizacji, w których młodzież dzieliła się dostrzeganymi przez siebie problemami. W rezultacie powstał spektakl "Simon mówi..." dotyczący mechanizmów kreowania trendów i presji oczekiwań społecznych na dostosowywanie się do nich. Drugi wątek, który się pojawił to kwestia przynależności do grup vs wykluczania i związanych z tym trudności w dokonywaniu zmian tożsamościowych.

Spektakl "Simon mówi..." miał konwencję Teatru Forum, która angażowała widownię. Po obejrzeniu historii widzowie byli pytani przez osobę prowadzącą - jokera o ich refleksje i pomysły na rozwiązania dla przedstawionych problemów. Pomyły te były następnie testowane przez nich na scenie we wspólnej improwizacji z aktorami, tak by sformułować wnioski na temat radzenia sobie z podobnymi opresjami w codziennym życiu.

 

zdjęcia